Jak wspiąć się po dotację?

Wtorek, 19 maja 2015 (07:21)

Z pozoru wspinanie i dotacje unijne nie mają ze sobą ze sobą wiele wspólnego. Jak się jednak okazało, jest w Krakowie miejsce gdzie udało się te odległe od siebie pojęcia połączyć. Sztuczne ścianki to miejsca gdzie amatorzy mogą w bezpiecznych warunkach spróbować tego sportu, a zawodnicy trenują, przygotowując się o zawodów. Budowa ścianki kosztuje sporo, nawet 1000 zł za m². Do tego dochodzą koszty obsługi, wynajęcia budynku i kupno sprzętu. Skąd wziąć tak duże pieniądze?

Zdjęcie

Zdj. ilustracyjne /123RF/PICSEL
Zdj. ilustracyjne
/123RF/PICSEL

Jak to się robi w Krakowie?

Ze względu na bliskość Jury i Tatr, Kraków jest miastem z dużymi tradycjami wspinaczkowymi, nie dziwi więc to, że ścianek wspinaczkowych jest tu sporo. Mimo tego w godzinach wieczornych panuje na nich tłok i ciężko znaleźć miejsce dla siebie.

Twórcy ścianki wspinaczkowej Avatar postanowili wypełnić tą lukę projektując ścianę w wschodniej części Krakowa, w Małym Płaszowie, miejscu gdzie do tej pory takiego obiektu nie było. Utworzyli oni mikroprzedsiębiorstwo i w 2011 roku wystąpili o dofinansowanie w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Całkowita wartość inwestycji wynosiła ponad 800 tys. zł w tym 300 tys. zł przyznanego dofinansowania. Fundusze unijne umożliwiły przeprowadzenie niezbędnej adaptacji 600 m2 hali poprzemysłowej w ciągu 12 miesięcy. 

Reklama

Zobacz, jak Polska zmienia się dzięki Funduszom Europejskim

liczba zdjęć: 23

Dzięki przyznaniu dotacji powstały nowe miejsca pracy, a obsługą ścianki, zajmują się wyłącznie ludzie bardzo młodzi, dla których często jest to pierwsza praca. Kluczowym elementem inwestycji był zakup ściany wspinaczkowej o regulowanym kącie nachylenia oraz wprowadzeniu oznaczenia dróg wspinaczkowych za pomocą oświetlania ledowego, co ułatwia dzieciom oraz osobom niesłyszącym korzystanie z ścianki. Dotację wykorzystano również na budowę salki konferencyjnej. 

Avatar prezentuje na tyle wysokie standardy, że możliwe było przeprowadzenie tu imprez o najwyższej randze, takich jak Mistrzostwa Polski w prowadzeniu (2013) i boulderingu (2013).

Czy to takie trudne i dlaczego nie?

Zapytałem o to Pawła Grochowalskiego i Tomasza Plewniaka - twórców ściany Avatar.

Skąd pomysł na to żeby wystąpić o dotację unijną?

To był naturalny krok. Z każdej strony słyszało się informacje o dotacjach, wsparciu biznesu większego i mniejszego.

Ile czasu zajęło przygotowanie wniosku?

Przygotowanie wniosku zajęło nam około 2 miesięcy. Praca nad wnioskiem zmusiła nas do ostatecznego skonkretyzowania planów i podjęcia decyzji dotyczących realizacji całości projektu. Dzięki dokumentom stworzonym w ramach wniosku projekt stał się szczegółowy, spójny i co najważniejsze z naszej perspektywy przejrzysty.

Czy wniosek o pieniądze z unii sprawił, że mogliście zmodyfikować pierwotny plan?

Mieliśmy przygotowaną wersję minimum, która zakładała finansowanie tylko i wyłącznie ze środków własnych oraz wersję "pełną" do realizacji w której niezbędne były środki z dotacji. Wersja pełna w stosunku do wersji minimum zakładała znaczne zwiększenie ilości dostępnej przestrzeni wspinaczkowej, lepszy standard wyposażenia ścian wspinaczkowych czy choćby możliwość udostępnienia klientom innowacyjnych rozwiązań. Podsumowując, bez dotacji jakość świadczonych przez nas usług byłaby zauważalnie gorsza, co z pewnością przełożyłoby się na ilość jak i zadowolenie klientów a co za tym idzie na kondycję finansową firmy.

7 cudów Funduszy Europejskich

liczba zdjęć: 30

Jak długo czekaliście na odpowiedź po złożeniu wniosku?

Ocena formalna i merytoryczna wniosków trwała około 9 miesięcy. Z tego co pamiętam o dofinansowanie walczyło ponad 500 projektów.

Jak długo czekaliście na pieniądze po przyznaniu dotacji?

Po podpisaniu umowy o dofinansowanie pieniądze znalazły się na koncie po pół roku.

Czy gra była warta zachodu?

Zdecydowanie TAK. Dzięki dotacji mogliśmy zrealizować projekt w większym zakresie co przełożyło się na jakość naszej oferty a co za tym idzie na naszą pozycję na rynku.

Avatar zmienia lokalizację, czy jest szansa na ponowne wykorzystanie środków europejskich?

Dużo tu jeszcze niewiadomych. Niemniej na bieżąco śledzimy pojawiające się informacje i z pewnością będziemy się ubiegać o pomoc jeśli tylko pojawią się programy pomocowe dla naszego typu działalności. Obecnie w związku z planowanym rozwojem będziemy prawdopodobnie starać się pożyczkę oferowaną w ramach pomocy UE.

Powodzenia :-)

Jak wspiąć się po dotację? /Interia.tv

Avatar otrzymał dotację na inwestycje w mikroprzedsiębiorstwach z Funduszy Europejskich na lata 2007-2013 i prawdopodobnie załapał się na ostatnią taką szansę. W nowej puli unijnego wsparcia nadal przewidziane jest dofinansowanie inwestycji najmniejszych firm, ale tylko tych związanych z wdrażaniem innowacji. Można więc będzie uzyskać dofinansowanie na zakup maszyn, urządzeń lub innych środków trwałych, jednak pod warunkiem, że będą wykorzystywane do wprowadzenia nowych produktów lub usług. Może być konieczne spełnienie różnych kryteriów związanych z innowacyjnością projektu, aby móc liczyć na bezzwrotne finansowanie. Dotacje będą też przyznawane na zakup sprzętu badawczo-rozwojowego i prowadzenie z jego wykorzystaniem badań i prac rozwojowych, które również zakończą się opracowaniem i wdrożeniem do produkcji nowości rynkowych.

Nie oznacza to, że takie firmy jak Avatar nie będą miały już możliwości, aby skorzystać z Funduszy Europejskich. Tym razem do ich dyspozycji będzie jednak przede wszystkim tzw. wsparcie pozadotacyjne czyli np. finansowane z unijnych środków kredyty i pożyczki. Po co takie wsparcie, podczas gdy banki prześcigają się w reklamach kredytów? Odpowiedź na to pytanie zna większość przedsiębiorców. Kredyt inwestycyjny wciąż jeszcze nie jest produktem łatwo dostępnym dla mikro i małych firm. Banki wymagają historii kredytowej, dużych zabezpieczeń, a oprocentowanie jest wysokie. Unijne kredyty i pożyczki, udzielane przez niektóre banki i fundusze pożyczkowe, są skrojone specjalnie na miarę najmniejszych firm. Nie wymagają tak dużej zdolności kredytowej, mogą być niżej oprocentowane i łatwiej dostępne. A dla tych, którym do uzyskania kredytu w banku brakuje tylko odpowiedniego zabezpieczenia, dostępne są unijne poręczenia.

Jeśli szukasz informacji na temat Funduszy Europejskich, skontaktuj się z konsultantami Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich lub odwiedź stronę www.FunduszeEuropejskie.gov.pl